Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Derneğimiz hakkında sıkça sorulan sorular (SSS) ve cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

EIAO – Eko Uluslararası Yardım Derneği(Eko International Aid Organization); dünya genelinde bölge, din, dil, ırk ve mezhep ayrımı yapmadan insani yardım sağlamak amacıyla kurulmuştur. Dernek, sıkıntıya düşmüş, felakete uğramış, zulüm görmüş, aç ve açıkta kalmış, savaş, doğal afet gibi sebeplerle mağdur olmuş, yaralanmış, evsiz ve yurtsuz tüm insanlara yardım ulaştırmayı hedeflemektedir. 2014 yılından bu yana yürütülen faaliyetler, dernek kurucumuz Nurettin Fırat tarafından gönüllü çalışmalarla başlamış ve 2022 yılında kurumsallaşmıştır. Derneğin çalışmaları çok kısa sürede 20 ülkeye yayılmış ve Türkiye’den tüm dünyaya bir iyilik sesi(EKO) olmuştur. Derneğimiz sadece insani yardım alanında değil doğada bulunan tüm canlıların ve doğanın yaşam kalitesinin artırılması amacıyla dernek faaliyetlerini sürdürmektedir.

Dernekler yönetmeliğine göre usul ve kanunlara uygun şekilde kurulan Derneğimiz, İçişleri Bakanlığına bağlı kurumlarca düzenli olarak denetlenmektedir. Tüm kanun ve yönetmeliklere uygun şekilde faaliyetlerini sürdüren derneğimizin kayıtlı dernekler arasında olduğu bilgisine E-Devlet üzerinden İç İşleri Bakanlığı Dernek Sorgulama bağlantısından “EKO ULUSLARARASI YARDIM DERNEĞİ” sorgusu yaparak derneğimizin son durumuna ulaşabilirsiniz.

Eko Uluslararası Yardım Derneği yurt içi ve yurtdışında birçok ülkede faaliyet göstermektedir. Derneğimizin faaliyet alanları ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarına göre belirlenmekte, yardıma muhtaç tüm insanların sesi olmaya gayret göstermektedir. Sadece İnsani yardım olarak değil doğada bulunan tüm canlıların daha iyi bir yaşam kalitesine sahip olması için Dünyanın ihtiyaç duyulan tüm bölgelerinde hizmet vermektedir. 

Derneğimizin kuruluş ilkelerinin en başında hiçbir dini ve siyasi örgütlenmenin içerisinde olmamak, bu oluşumlarla bağlantılı olmamak gelmektedir. Bu ilke ve amaç doğrultusunda Dünya üzerinde hiçbir siyasi ve dini oluşumla bağlantımız bulunmamaktadır. Ayrıca üyelerimizin kabulünde bu ilke ve amaç doğrultusunda hareket edilmektedir. Salt iyilik, vicdan ve merhamet temelinde birleşen üyelerimiz ve gönüllülerimiz bu temel ilke doğrultusunda yardım faaliyetlerini yürütmektedir.

Yurt dışı faaliyetlerimizi bizzat dernek görevlilerimiz ile ve iyilik temelinde derneğimizin ilkeleri ile aynı doğrultuda bulunan, alanında tecrübeli kurum ve kuruluşlarla partnerlik yöntemiyle faaliyet gösterilmektedir. Yani yurt dışında bizzat bulunduğumuz gibi partner kuruluşlarla ortak payda olan “iyilik” temelinde faaliyet gösterilmektedir.

Scroll to Top