Nasıl Gönüllü Olurum?

Nasıl Gönüllü Olurum? 

 

Öncelikle gönüllü nedir bundan söz edelim.

Bir bireyin maddi karşılık beklemeden ya da başka bir çıkar beklentisi içinde olmadan, ailesi ya da yakın çevresi dışındaki bireylerin yaşam kalitesini artırmak ya da genel olarak toplumun yararına olduğu düşünülen bir hedefe ulaşmak için, yalnızca içinden gelerek ve doğru olduğuna inanarak, bir toplumsal girişime ya da bir sivil toplum kuruluşu (STK) bünyesindeki etkinliklere destek olmasıdır. 

Gönüllülük bize ne kazandırır?

Gönüllülük bize maddi bir kazanç elde ettirmez. Ancak hayata dair bir çok tecrübe edinmemize yardımcı olur. Örnek vermek gerekirse;

1-Gönüllü çalışarak, karşılıksız topluma ve insanlara fayda sağlamanın mutluluğunu yaşarsınız. Aynı zamanda sorunlarla doğru şekilde başa çıkmayı öğrenirsiniz.

2- Öğrenci iken çalışma hayatına dair bir tecrübemiz olmaz. Bu tecrübe okullarda ve ders kitaplarında edinilen bir durum değildir. Gönüllü çalıştığınızda karşılaşacağınız ortam ve sorunları çözme yeteneğinizdeki gelişim size özgüven kazandırır. Bu durum sizi aynı zamanda çalışma hayatına hazırlar.

3- Ekip çalışmasının önemini ve tecrübesini edinmiş olursunuz. İnsanların genellikle iş hayatında sorun yaşadığı konulardan biri ekip çalışmasına uyum sağlayamamaktır. Ve işe alım süreçlerinde ekip çalışmasına yatkınlık tercih edilmektedir. Öğrencilik sırasında gönüllülük faaliyetlerine katılmak, ekip çalışmalarına ve iş hayatına uyum sağlamaya hatta zamanı doğru kullanmaya katkı sağlayacaktır.

4- Gönüllülük sayesinde yeni insanlarla tanışırsınız. Sosyal ilişkileriniz gelişir. Gönüllülük sosyalleşmenin en etkin yöntemlerinden biridir. Aynı zamanda stresle başa çıkma, duyguları yönetme, etkili iletişim ve empati konularında sizi geliştirir.

5- Öğrencilik hayatınız sona erdikten sonra hayata atılma esnasında kendinizi ne tarafa yönlendireceğinizi ve geleceğinizi nasıl şekillendireceğinizi tecrübe etmiş olursunuz. Kurumsal faaliyetlerin işleyişini anlar hayatınıza yeni tecrübeler katarsınız. 

Fiil ehliyetine sahip bulunan ve derneğin amaç ve ilkelerini benimseyen, bu doğrultuda gönüllü olarak çalışmayı kabul eden herkes gönüllümüz olabilir. 

Gönüllülük çalışmalarımıza katılmak için menüde bulunan Başvurular sekmesindeki Gönüllü Ol linkinden, web sitemizin üst kısmında bulunan “Gönüllü Ol” butonundan veya BURAYA tıklayarak Eko Uluslararası Yardım Derneği Gönüllüsü olabilirsiniz. Sizlere ulaşmak için talepte bulunacağımız kişisel bilgilerinizle ilgili verileri Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Kanun  ve Gizlilik Politikası metinleri kapsamında değerlendirilebileceğini tarafınıza bildiririz. 

Scroll to Top